Orderhistoriken är en uppföljning av ditt företags orderhistorik, du finner den under rubriken Säljmålsuppföljning.
Här kan du även godkänna ev. utbetalningar (attesteringar).
Sökmöjligheter
Inne i orderhistoriken kan du välja om du vill se orderhistorik eller om du vill se order som ligger i vänteläge.
Attesterad, Säljcykel och Orderdatum är sökparametrar som visas när du kommer in i orderhistoriken, för att se ytterligare sökparametrar klicka på Utöka.
Nu kan du även se sökparametrarna: Leveransdatum, Ordernummer, Butik, Kedjor, Artiklar, Distrikt, Grossist, Villkorstyp, Leverantör, Kundklass, Kundtyp, Nielsenområde.
När du valt de sökparametrarna du vill få fram resultat för, klickar du på sök.
En lista med aktuella order visas nu.
Med Fast Search kan du snabbt få fram specifika order i ditt sökurval genom att skriva in vad du vill se. t.ex en ort.
Klicka på Excelknappen om du vill få över sökurvalet till en Excel-fil.
Via Fältväljaren kan du enkelt dölja fält som du ej vill se, här kan du även gruppera din sökning om du vill.
Vill du spara dina angivna sökparametrar för att kunna använda de igen kan du spara en variant genom att klicka på plustecknet, skriv sedan in namnet på varianten och klicka på spara.
Makulering
Leta fram ordern i orderhistoriken med hjälp av sökmöjligheterna.
Öppna upp ordern genom att klicka på den. Om hela ordern ska makuleras väljer du alternativet Makulera.
En ruta kommer upp där du måste bekräfta att du verkligen vill makulera ordern.
Vill du makulera en orderrader markerar du den raden du vill makulera och väljer alternativet Makulera rad, raden är nu
makulerad och blir därför rödmarkerad.
Attestering
Vill du se en lista över de order som ligger och väntar på att bli attesterade, välj 2 i Attesterad sökrutan inne i orderhistoriken.(Tips: Bocka ur sökdatumen för att se alla order som ligger i den statusen).
Om du vill söka på order med en annan attestsstatus går det också bra att välja här.
En lista med aktuella order visas nu.
För att ändra statusen på order i urvalet klicka på markeraknappen.
Markera de order du vill ändra status på.
Ange sedan vilken status dessa order nu ska få, det finns tre alternativ att välja:
1. Attestera: Låter den markerade ordern få en ny Atteststatus - Godkänd.
2. Attestera om: Upptäcker du att du attesterat en order som inte borde blivit attesterad kan du markera den ordern och välja Attestera om. Då ändras statusen för ordern tillbaka till Attesterad av säljare.
3. Ändra status till ej frisläppt: Upptäcker säljaren att de attesterat en order de ej borde ha attesterat kan du markera den orden och välja Ändra status till ej frisläppt. Då ändras statusen tillbaka till Ej frisläppt av säljare.
Om du placerar muspekaren på en ikon kommer en textruta visas och förklara vad ikonen fyller för funktion.
Var artikeln till hjälp?
Toppen!
Tack för din feedback
Vi beklagar att det inte var till hjälp
Tack för din feedback
Feddback skickat
Vi uppskattar din feedback och uppdaterar artikeln vid behov